3HO Polska
"Podczas medytacji śmieci Twojej podświadomości zaczynają wychodzić na powierzchnię.
Medytacja nie jest przyjemna.
Medytacja jest jak sprzątanie domu"

Yogi Bhajan
facebook 3HO Polska
 
 

Czym jest joga ?

Sam fakt naszego istnienia sprawia, że chcemy zrozumieć proces życia.

Kiedy i jaki był nasz początek i co następuje po śmierci? Teoria ewolucji nie jest satysfakcjonująca ponieważ odnosi się tylko do fizyczności pomijając wyższe sfery, które nazywamy duchowymi. Starożytni święci i mędrcy odkryli, że nie może istnieć ewolucja bez inwolucji (wewnętrzny proces przenikania materii przez duszę). Fakt, że coś nie może powstać z niczego dowodzi, że inwolucja poprzedza ewolucję, podobnie jak, aby poznać skutek musimy poznać przyczynę. Te dwie części są nierozłączne. Tylko przez studiowanie wewnętrznej istoty człowieka możemy zrozumieć całą resztę.


Joga oznacza jednocześnie metodę jak również stan, do którego metoda prowadzi.

Jako metoda joga należy do skarbca ludzkości. Joga jest częścią perenialnej - trwałej, istniejącej w sposób ciągły filozofii ludzkości, która rozpoznaje jedność życia na poziomie ducha, jako podstawową prawdę, a zatem również duchowe pochodzenie istoty ludzkiej.

 

Joga nie jest religią rozumianą jako zewnętrzny, społeczny aspekt ograniczający się do praw, dogmatu, przestrzegania rytuałów, zewnętrznych form i zwyczajów, najczęściej związanych z uwarunkowaniem geograficznym, historycznym, klimatycznym danej społeczności czy społeczeństwa.

 

Joga jest subiektywnym aspektem duchowości niezależnym od społecznych religii.

Joga jest ponad religią gdyż jest subiektywnym aspektem wszystkich religii, a więc jest uniwersalnym doświadczeniem duchowym, które udowadnia prawdy uczone przez różnorodne ścieżki duchowe i zewnętrzne religie.

Joga opiera się na wewnętrznym duchowym rozwoju, zamiast uzależnienia umysłu od zewnętrznych sposobów i czynników.

 

Świat poszukuje prawdziwego szczęścia. Powszechnym jest zjawisko zatracania się w tym, na co kierujemy naszą uwagę. Kierowani na zewnątrz naszymi zmysłami, przez całe życie poszukujemy przyjemności w świecie zewnętrznym, zatracając się w nim całkowicie. Zewnętrzne rzeczy nie mogą nam dać szczęścia, same w sobie nie zawierają bowiem przyjemności, to nasza uwaga skierowana na zewnętrzne rzeczy daje nam chwilowe przyjemne odczucie. Tylko wtedy kiedy zmienimy kierunek z zewnątrz do wewnątrz poznamy tego, który szuka. Znajdziemy rzeczywiste i stałe szczęście w głębi naszej istoty, w głębi duszy. Szczęście bowiem jest nieodłącznym aspektem nas samych.

 

Joga jest skierowaniem uwagi do wewnątrz; eksperymentem przeprowadzanym przez tego, który jest świadkiem eksperymentu, będąc jednocześnie samym eksperymentem.

Droga prowadzi do stanu jogi, czyli wewnętrznej komunii duszy z Naam, Wszechobecnym Duchem, Nieograniczoną Pieśnią, Dźwiękiem Wszechświata - czy Surat-Shabd-Yoga -połączenia duszy w Duchu, odczuwane jako jedyność Boga.

 

Korzyści mogą być zgrupowane jako fizyczne, moralne, mentalne i duchowe aspektytej wewnętrznej komunii. Jedności tego co skończone z Nieskończonym i Wiecznym. Stan jogi czyli jedności, utrzymuje umysł i ciało w całkowi tej równowadze. Umysł jest wolny od rozdwojenia i pogoni, zanika nerwowe napięcie i umysłowy stres. Mózg jest skąpany w uzdrawiającym balsamie spokoju. Poprzez skierowanie uwagi do wewnątrz, umysł jest nieruchomy a dusza wolna od mentalnego konfliktu. Stan jogi daje odporność na wszelkie cielesne i mentalne cierpienia oraz kłopoty. Nawet poczucie egoizmu - największa choroba ludzkości - puszcza, a z nim odwieczny taniec, proces transmigracji (reinkarnacji) duszy.

 

" Tak jak sama doktryna ewolucji, podobnie transmigracja ma swoje korzenie w sferze rzeczywistości:  tylko nierozważni myśliciele mogą ją odrzucić  przypisując  jej niedorzeczność." Huxley.


"Ten, kto działając, robiąc rzeczy przyjmuje małe ego - "Ja"  przyjmuje niekończącą się rolę zawsze aktywnego czynnika odpowiedzialnego za swoje działania,i pozostaje utkwiony w skomplikowanej sieci transmigracji." Guru Nanak.

 

 

 
 
 
 
Stowarzyszenie  /   Joga  /   Styl życia  /   Wydarzenia  /   Publikacje  /   Nauczyciele  /   Linki  /  

2009© 3HO Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

wykonanie inti.pl
>